Manisa İngiliz Kültür

IELTS Sıkça Sorulan Sorular

IELTS Sıkça Sorulan Sorular

Formu Doldurun
Sizi Arayalım!

IELTS test deneyiminizi desteklemek amacıyla aklınıza takılan konularla ilgili olabilecek sıkça sorulan soruların yanıtlarını sizler için hazırladık. 

Aşağıda yer alan bölümde yanıtını bulamadığınız sorular için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

IELTS Sıkça Sorulan Sorular

Pandemi Sürecinde IELTS testleri devam ediyor mu?

Türkiye’de sınav gerçekleştirdiğimiz illerde, sınırlı sayıda katılımcıyla IELTS testlerine devam ediyoruz. Sınavlarımızın başlaması ile birlikte test lokasyonlarında belirlenen tüm sağlık önlemlerini uygulamaya özen gösteriyoruz.  

Sınav başvurularımız websitemizden devam etmektedir. Kayıt sayfamızı  ziyaret edip, size uygun tarihleri seçerek kayıt olabilirsiniz

Manisa İngiliz Kültür ile IELTS’e katılmak güvenli mi?

Adaylarımızın ve çalışma arkadaşlarımızın güvenliği bizim önceliğimizdir. Bu nedenle, yerel yönetim ve British Council tarafından belirlenen tüm güvenlik önlemlerini uygulamaktayız.

Merkezlerimizde, en güvenli koşulları sağlamak için aşağıdaki önlemleri hayata geçiriyoruz: 

  • Sınavlarımız, sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmektedir. 
  • Sınav alanları, sınav öncesi ve sınav sırasında aralıklarla havalandırılmaktadır. 
  • Sınav alanları, her testten önce dezenfekte edilmektedir. 
  • Bilgisayar üzerinden yapılan sınavlarımızda tüm ekipmanlar her seanstan önce dezenfekte edilmektedir. 
  • Sınavlarda görev alan personelimiz, maske ve eldiven kullanmaktadır.
  • Tüm adaylarımız her zaman maske takmalı ve 2 metrelik fiziksel mesafeyi korumalıdır. İstenirse lastik eldiven de kullanılabilmektedir ancak zorunlu değildir. 
  • Tüm sınav alanlarımızda, adaylarımızın ve görevli personelimizin kullanımı için dezenfektan bulunmaktadır. İstendiği takdirde adaylar, kendi dezenfektanını da getirebilir

Ssınav alanlarında maske takılması zorunlu mu?

Sınavlarımız sırasında tüm görevli personelin ve adayların maske kullanması zorunludur. Bu durum, Konuşma sınavı için de geçerlidir. Sınava kendi maskenizle veya sınav alanında temin edilecek maske ile katılabilirsiniz. 

Kullanacağınız maskenin türü hakkında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fotoğraf çekimi ve kimlik kontrolü sırasında sizden kısa bir süreliğine maskenizin bir çıkarılması istenecek ve bu süre zarfında gerekli fiziksel mesafe korunacaktır.

Covid-19 süresince sertifikama nasıl ulaşabilirim?

Sınav Sonuç Belgeniz başvurunuzda belirttiğiniz adrese postalanmaktadır. IELTS testinizin sonuçlarını, IELTS aday portalında bulunan kişisel hesabınız üzerinden, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS için 13 takvim günü ve bilgisayar üzerinden IELTS için 3-5 gün içinde öğrenebilirsiniz. 

IELTS test sonuçlarına aday portal üzerinden  çevrimiçi olarak ulaşılabilir, ancak buradaki sonuçlar resmi belgeniz değildir. Güvenlik nedenleriyle, test sonuçlarınızın size telefon, e-posta veya faks yoluyla gönderilmesi mümkün olmamaktadır.

IELTS Nedir?

IELTS, Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı, İngilizce’nin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır

Sınav formatı nasıldır ve sınav ne kadar sürmektedir?

IELTS, dört aşamadan oluşmaktadır: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek oturumda gerçekleşir. Konuşma sınavı ise, başvuru sırasında seçilen tarihte gerçekleştirilir.

Akademik ve Genel Eğitim modülleri arasındaki fark nedir?

IELTS testi iki modülden oluşmaktadır: Akademik ve Genel Eğitim. Akademik testi İngilizce yeterliliği gerektiren programlarda almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel Eğitim modülü ise İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir

IELTS testini kimler kabul ediyor?

Dünya çapında IELTS, aralarında devlet, akademik ve istihdam kurumlarının da yer aldığı 10 binden fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dahası, IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce de kabul edilen bir İngilizce dil sınavıdır.

IELTS testi bir günde mi tamamlanıyor?

IELTS testinde, Dinleme, Okuma ve Yazma bölümleri art arda ara vermeden uygulanır. Konuşma sınavınızın tarihini ise başvurunuzu yaparken seçebilirsiniz. Konuşma testleri, sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

Sınava neler getirebilirim?

Sınav yerine sadece kurşun kalem, mekanik uçlu kalem, kalemtıraş ve silgi getirebilirsiniz. Ayrıca IELTS’e başvuru sırasında kullanılan pasaport/TC kimlik kartının getirilmesi zorunludur. 

Diğer tüm eşyalarınız sınav odası dışında bırakılmalıdır. Cep telefonları ve diğer elektronik cihazlarınız kapalı olarak, kişisel eşyalarınız ile birlikte sınav gözetmenleri tarafından belirlenen alanda tutulacaktır. 

Cep telefonunu veya elektronik cihazlarını kapatmayan ve üzerinde taşıyan adaylar diskalifiye edilecektir. IELTS testinde başlatılan yeni uygulama ile artık kol saatleri de sınav alanına kabul edilmemektedir

Sınav hangi aşamadan başlıyor?

Öncelikle Dinleme, ardından Okuma ve Yazma bölümleri ara verilmeden gerçekleştirilir. 

Konuşma sınavı ise sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olabileceği gibi önceki veya sonraki üç gün içerisinde de organize edilebilmektedir.

Dinleme ve Konuşma sınavında kaç çeşit aksan kullanılmaktadır?

IELTS uluslararası bir sınav olduğundan, bu iki test sırasında birçok İngilizce aksan kullanılmaktadır.

Okuma testinde cevapları cevap anahtarına geçirmek için ek süre verilecek midir?

Hayır. Okuma testi 1 saat sürmektedir ve cevaplarınızı bu zaman süresince cevap kağıdına geçirmeniz gerekmektedir.

Dinleme ve Okuma testinde tükenmez kalem kullanabilir miyim?

Hayır. Bu bölümlerde kurşun kalem kullanılması zorunludur.

Dinleme ve Okuma bölümlerinde soru kitapçığı üzerine not alabilir miyim?

Evet. Değerlendirme, cevap anahtarı baz alınarak yapıldığından sınav değerlendirme uzmanları soru kitapçığınızı görmeyeceklerdir.

Konuşma sınavı nedir?

Konuşma sınavı, sertifikalı IELTS test değerlendirme uzmanı ile yüz yüze yapılan bir görüşmedir. Konuşma sınavı üç bölümden oluşmaktadır. Dijital olarak kayıt edilir.

Test günü çekilen fotoğraf ne içindir?

IELTS test güvenliği bizim için önemlidir. Test günü fotoğrafınızın çekilmesi, IELTS testinin güvenliğini artırmak ve teste katılan adaylara ait bilgileri doğrulamak amacıyla global olarak belirlenmiş bir prosedürdür. Bu yeni prosedüre göre IELTS idari personeli, test gününde bulunan tüm adayların bireysel ve pasaport tarzında fotoğraflarını çekecektir. 

IELTS test günü çekilen fotoğraflar global bir uygulama gereği olup, tüm adayların katılımı zorunludur. Bu konuda herhangi bir sorunuz veya uygun olmadığını düşündüğünüz bir durum olursa, hemen personelimiz ile irtibata geçiniz. Fotoğrafa itiraz edilmesi, teste katılımınızı engeller ve her türlü test erteleme ve itiraz hakkınızı yitirirsiniz

Test günü çekilen fotoğrafın dışında herhangi başka bir fotoğraf getirmem gerekiyor mu?

Hayır. Sınava başvuruda veya sınav günü başka bir fotoğraf getirmenize gerek yoktur

Konuşma sınavına girmek için neler getirmem gerekiyor?

IELTS testine başvuru sırasında kullandığınız ve testin diğer bölümlerine katıldığınız TC kimlik belgesi/pasaport belgesini getirmelisiniz. Getirdiğiniz belge, sınav öncesi kontrol edilecektir.

Eğer sınavımı iptal etmek veya ertelemek istersem ne yapmalıyım?

Eğer sınavınızı sınav tarihinden beş hafta önce ertelemek veya iptal etmek isterseniz, kesinti olmadan para iadesi alabilir veya sınavınızı farklı bir tarihe erteleyebilirsiniz. 

Eğer erteleme veya iptal sınav tarihine beş hafta kala yapılırsa, tıbbi gerekçe gösterdiğiniz takdirde sınav ödemenizi yüzde 25 kesintili olarak geri alabilir veya sınavınızı erteleyebilirsiniz. Bu durumda sizden geçerli bir belge istenecektir.

Eğer hastalanır veya sınava gelemezsem?

Eğer sınav günü sınava giremez ve önceden merkezimizi bilgilendirmezseniz, ödemiş olduğunuz ücret için iade sağlanamaz. 

Sınavdan sonraki üç gün içerisinde doktor raporunu e-mail ile tarafımıza iletirseniz, iptal için yüzde 25 kesinti yapılarak geri ödeme alabilir ya da sınav erteleme için belirtilen miktarı bize ileterek sınavınızı erteleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçin.

Konuşma sınavı tarihini değiştirebilir miyim?

Adaylar IELTS testi için Konuşma sınavı tarihlerini kendileri seçmektedir. Ancak test merkezi, Konuşma sınavı tarihlerini değiştirme hakkını saklı tutmaktadır. IELTS Konuşma sınavı gününüzde değişiklik için bizimle iletişime geçebilir, müsaitlik tarihler doğrultusunda size yardımcı olabiliriz. 

IELTS Life Skills testlerinin saatleri ise test merkezi tarafından belirlenmektedir. Sağlık problemine istinaden raporunuz varsa, yurtdışında yaşıyorsanız veya yurtdışından sınava katılıyorsanız, sınav saatleri belirlenmeden önce bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sınava ehliyet, oturma izni, çalışma izni, öğrenci kartı gibi belgeler ile katılabilir miyim? 

Hayır. Yukarıda belirtilen belgeler ile sınava katılım sağlanamaz.

IELTS testinize yalnızca sınav başvurusunda belirtmiş olduğunuz (TC kimlik belgesi veya pasaport) belgesi ile katılım sağlayabilirsiniz.

IELTS skoru ne kadar süreyle geçerlidir?

Sınav Sonuç Belgeleri iki yıl geçerlidir. Yıl içerisinde istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz. İstediğiniz sonucu kullanmakta özgürsünüz.

Bilgi İsteyin!

Eğitimlerimiz ve kampanyalarımız hakkında bilgi alın!

Etkinliklerimiz

26 Mayıs [email protected]:00

Ağustos dönemi hızlandırma eğitimlerimizde geçerli 1 kur %50 indirimli! Güz dönemi erken kayıt kampanyası 30 Temmuz tarihinde bitecektir!

05 Haziran [email protected]:00

IELTS testi 13 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşecek! Katılmak için lütfen bize ulaşınız! IELTS yeni kapılar açar!

17 Mayıs [email protected]:00

Kurumumuz kurban bayramı süresince kapalıdır!

Şimdi Arayın!

Kayıtlarımız devam ediyor!
Detaylı bilgi alın!